• image
    Herbaciarnia SATOMI

Ogród japoński w Pisarzowicach

Ogród japoński znajduję się na terenie gospodarstwa ogrodniczego Antoniego Pudełko przy ulicy Ogrodniczej. Powstanie ogrodu oraz jego rozbudowa, która trwa do dnia dzisiejszego oparte jest na naszej pasji, czyli zamiłowaniu do kultury ogrodniczej Japonii, opartej na szacunku do natury i właściwym jej umiejscowieniu w życiu człowieka.

Elementem głównym ogrodu japońskiego stała się herbaciarnia, usytuowana tak aby można było z jej wnętrza oraz tarasu podziwiać otaczający ją ogród.

Ogrody japońskie mają naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj.

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe style ogrodów to TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz KARESANSUI - styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.

Niezbędny element w klasycznym ogrodzie japońskim to woda - wnosi do ogrodu życie, ruch. Czasem bywa zastąpiona nieregularną plamą jasnego żwiru. Konieczny jest także kamień - symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody. Głazy użyte do dekoracji ogrodu powinny mieć naturalną formę, taki sam kolor i fakturę. W roślinności dominuje kolor zielony. Kwiaty zastosowane są tylko jako pojedynczy akcent. Najczęściej używane rośliny to: azalie japońskie, klony palmowe, magnolie i wiśnie oraz peonie. W japońskim ogrodzie znajdziemy także kamienne latarnie i ścieżki ułożone z pojedynczych płaskich kamieni.
 17 grudnia 2015 w czasopiśmie Torii (nr 27), ukazał się nasz artykuł o ogrodzie japońskim. Chcemy podzielić sie z Wami naszymi refleksjami nt. " uczenia się ogrodu japońskiego "... więcej w Torii....

   Ogród bambusowy  wykonany podczas imprezy "Babie Lato wśród traw 2015",  na terenie naszego ogrodu japońskiego w Pisarzowicach.  Ogród "nocą" 


https://www.youtube.com/watch?v=vve2avZwICA